30 listopada 1979 roku na rynku muzycznym ukazał się nowy album Pink Floyd – „The Wall”. W tym roku mija już 38 rocznica wydania tego jednego z największych dzieł w ich dorobku.

Prace w studio nad całą koncepcją płyty były ciężkie, a atmosfera bardzo napięta pomiędzy muzykami. O mały włos i jedno z kluczowych wydawnictw tego zespołu nie ujrzałoby światła dziennego. Ostatecznie jednak „The Wall” okazał się strzałem w dziesiątkę. Całościowa prezentacja każdego z utworów i pomysłu na concept-album współgra bezdyskusyjnie.
Poszczególne utwory są dosyć krótkie, całkowicie skupiające główną uwagę na przekazie słownym. Pomiędzy partiamii instrumentalnymi – w których postawiono nacisk na bardziej tradycyjny rock – a tekstami jest swego rodzaju równowaga. Głównym pomysłodawcą i autorem niemalże wszystkich tekstów jest Waters. Możnaby stwierdzić, iż przypomina to jego dzieło autobiograficzne. I o ile wkład i zaangażowanie Rogersa był największy, to jednak do pełnej aranżacji każdego z utworów potrzebne były niezastąpione umiejętności pozostałych członków. Chociaż tym razem kwestia muzyki ześlizguje się trochę dalszy plan, to bez przepięknych elementów partii gitarowych Gilomura i całej sekcji orkiestralnej nie byłoby mowy o tak dobrej kompozycji.
Głównym bohaterem „The Wall” jest muzyk rockowy – Pink, zmagający się z serią nieszczęść, które go dotykają. Poszczególne fragmenty utworów tworzą historię dotyczącą następujących po sobie etapów życia: narodzin, dzieciństwa, szkoły, małżeństwa, chwil załamania i związanym z tym problemów. Tytułowy mur jest symbolem stopniowego izolowania się od świata i ludzi. Waters tymi tematami z pewnością chciał wzbudzić w słuchaczu skrajne emocje i zachęcić do zastanowienia się nad przedstawionymi problemami współczesnego świata.
Tego typu tematy jednogłośnie określają charakter muzyki – nie może być ona radosna. Dlatego też, na płycie dominuje nastrój nostalgi, smutku. „The Wall” dostarcza szeroką skalę emocji słuchaczowi.
Na płycie w zależności od momentu z życia, który został przedstawiony zmienia się melodyjność, rytm: mocne lub delikatne uderzenia. Absolutnie wszystko dograne jest na mistrzowskim poziomie.
Takie utwory jak „Another Brick In The Wall Part 2” – będący jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym na krążku – „Young Lust”, „Mother” czy „Goodbye Blue Sky” są intrygującymi elementami, doskonale oddającymi to jak kapitalnie każde dźwięki nawzajem się uzupełniają. Nie bez powodu album ten okazał się jednym z najlepiej sprzedających się w historii muzyki rockowej.

„The Wall” bez dwóch zdań warty jest poznania, przesłuchania i skupienia się nad przesłaniem słownym.
Album doczekał się nawet ekranizacji filmowej dokonanej przez Alana Parkera z Bobem Geldofem w roli głównej, której premiera miała miejsce w 1982 roku.


CD 1
1. In the Flesh? (Roger Waters)
2. The Thin Ice (Roger Waters)
3. Another Brick in the Wall part 1 (Roger Waters)
4. The Happiest Days of Our Lives (Roger Waters)
5. Another Brick in the Wall part 2 (Roger Waters)
6. Mother (Roger Waters)
7. Goodbye Blue Sky (Roger Waters)
8. Empty Spaces (Roger Waters)
9. Young Lust (Roger Waters, David Gilmour)
10. One of My Turns (Roger Waters)
11. Don’t Leave Me Now (Roger Waters)
12. Another Brick in the Wall part 3 (Roger Waters)
13. Goodbye Cruel World (Roger Waters)

CD 2
1. Hey You (Roger Waters)
2. Is There Anybody Out There? (Roger Waters)
3. Nobody Home (Roger Waters)
4. Vera (Roger Waters)
5. Bring the Boys Back Home (Roger Waters)
6. Comfortably Numb (Roger Waters, David Gilmour)
7. The Show Must Go on (Roger Waters)
8. In the Flesh (Roger Waters)
9. Run Like Hell (Roger Waters, David Gilmour)
10. Waiting for the Worms (Roger Waters)
11. Stop (Roger Waters)
12. The Trial (Roger Waters, Bob Ezrin)
13. Outside the Wall (Roger Waters)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *