Poznańska formacja Ayden powstała w 2012 roku. Ich twórczość określana jest głównie jako brzmienia wypływające z post-rock’a, łączące się z elementami progresji. Aktualny skład Ayden tworzą: Dawid Maciejski- gitara, Łukasz Kordys-bas, Błażej Drótkowski- gitara, Filip Słowiakowski- perkusja.
Zespół stosunkowo szybko zagrał swoją pierwszą serię koncertów, które odbyły się w Poznaniu i Wielkopolsce. Dzięki temu, w 2014 roku nagrano utwór „Antykwariat” na kompilację: Cold wind is the promise of storm. Rok później, kwartet własnym sumptem nagrał dwa utwory: „Anioły” – „na setkę” w Poznańskim „Undersound Studio”- oraz „Horyzont” – na ścieżki w „Left Hand Sound Studio”. W tym samym roku, Ayden ponownie miał okazję ruszyć z kolejnymi koncertami na terenie Wielkopolski, a także poza jej granicami. Dzielili również scenę z takimi zespołami jak: Besides, Spoiwo i Kairon;IRSE.

W połowie kwietnia 2016 roku, zespół rozpoczął pracę nad debiutancką płytą – „Identity”, która swoją premierę miała 26 lutego bieżącego roku.
Nad poszczególnymi partiami instrumentalnymi czuwali: nad nagraniem sekcji perkusyjnej – Przemysław Wejmann (były gitarzysta Acid Drinkers), właściciel Perlazza Studio (Poznań); gitary oraz bas zarejestrowano w Nebula Studio (Warszawa) pod czujnym okiem Macieja Karbowskiego. Natomiast za mix i master odpowiedzialny jest Jakub Mańkowski -SGP Studio (Gdańsk)- zajmujący się również produkcją albumów takich zespołów jak Obscure Sphinx czy Behemoth.

Debiutancka płyta „Identity”, chociaż jest instrumentalna to bez wątpienia można stwierdzić, że zawiera ogromną ilość słów i emocji w żywych, wyrazistych, a także melancholijnych brzmieniach. Jest to album pełen silnych, momentami niestabilnych, ale bardzo spójnych liniach gitarowych, połączonych ze świetnie dopracowaną sekcją perkusyjną. Pomimo tego, iż płyta jest długa, refleksyjna i wymagająca, intryguje słuchacza. A dzięki połączeniu przeróżnych warstw dźwięku i dynamiki gry, która przeplata się od majestatycznych, spokojnych brzmień poprzez mocniejsze, bardziej potężne elementy, nie daje uczucia monotonii, znużenia.
„Identity” dzięki swojemu specyficznemu połączeniu tonacji muzycznych oddaje niesamowitą atmosferę, którą można porównać do instrumentalnej podróży, co skutecznie przyczynia się do tego, że wielokrotnie można jej słuchać i nadal odkrywać oraz doszukiwać się dotychczas niesłyszalnych dźwięków.

Po zapoznaniu się z debiutem zespołu Ayden, na język nasuwają się tylko jedne słowa: mają spory potencjał muzyczny i duże możliwości zaistnienia na rynku muzycznym, a post-rock prezentowany w ich stylu ma w sobie coś wyjątkowego i urzekającego.

Tracklista krążka:

1. Awaking
2. Recognitions
3. Time Takes It All
4. What If 
5. Falling
6. Horizons
7. Inhale
8. Diagnosis
9. Exhale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *